Nejjednodušší způsob pohybu ve vzduchu (kromě skoku z okna). Let na dvoumístném padáku se zkušeným pilotem vám přinese úžasný zážitek, nebezpečí tkví nejvíc v možné návykovosti.

foto20

Paragliding je velmi závislý na počasí, na síle a směru větru zvlášť. V podstatě se dá odstartovat buď za bezvětří, nebo větru tak do 5-6 m/s, ale když vítr fouká, musí foukat proti směru startu.

To znamená že pilot musí sledovat počasí a buď vědět, jak bude foukat v době kdy mají oba zúčastnění možnost letět, (předpověď je běžně použitelná tak na 3dny dopředu, delší je jen hádání) nebo v předem vybraný den jet na - tomuto větru odpovídající- startoviště a už jen doufat že vítr bude mít vhodnou sílu. Samozřejmě, čím větší kopec, tím je zaručen delší let.

Padák v "mrtvém vzduchu" klesá zhruba 1m/s, takže zjednodušeně, převýšení 100m znamená 100s letu pokud nefouká tak, aby se dalo tzv. "svahovat" nebo právě neexistují výstupné pohyby vzduchu. Po zkušenost, že poprvé je síla emocí pro pasažéra naprosto úžasná i s relativně malou výškou letu (Kozákov, 250 - 300 metrů nad zemí) a dobou letu do 10 min. Eventuelní ne-vynikající podmínky mohou do jisté míry kompenzovat šikovné ruce pilota.

V zimních podmínkách se létat také dá, je však často ještě problém s oblačností. Mraky se válí nízko a není vidět dolů, tj. nesmí se letět. Takže na podzim a v zimě je třeba letět hned, jakmile zjistíte pohledem s kopce použitelné podmínky, plánování nebývá na nic. Doporučuji tedy let brzo na jaře, podle stavu sněhu asi od března. Termický let (s vystoupáním do výšky tak od dubna) vyžaduje větší koordinaci (pilota a pasažéra) a zpravidla ještě vyčkávání na den s "konvekcí"

Start a let v tandemu zvládne běžně pohybově nadaný člověk po krátké instruktáži, v případě tělesně postižených s pomocí dalšího instruktora. Padák unese až 210 kg a minimální váha pasažéra je kolem 35 kg, takže letět může i vaše dítě. Doporučujeme vhodné oblečení (dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv) a boty s pevným kotníkem.

21.12.2010 Aktualizace ceníku.

30.4.2010 Zprovoznění stránek fly4two a fly4you.

22.10.2009 Zprovoznění sekce fotogalerie

3.9.2009 Spuštění stránek paragliding.cz.

Aktuální počasí na Kozákově

Vašek Hloušek Tel.: +420 777 163 571 Icq: 436096448, pilot@tandemparagliding.cz, design a kód tomaass